Ana Sayfa Arama
Sosyal Medya

Akfen Yenilenebilir Enerji (AKFYE) Halka Arzında Talepler Toplanmaya Başladı!

Akfen Yenilenebilir Enerji, halka arzına başlamak için 8-10 Mart tarihleri arasında talep toplama sürecini başlattı.

Akfen Yenilenebilir Enerji, halka

Akfen Yenilenebilir Enerji, halka arzı için 8-10 Mart tarihlerinde talep toplayacak. Şirketin yüzde 33,5’lik hissesinin halka arz edileceği açıklandı. Garanti BBVA Yatırım liderliğinde gerçekleştirilecek halka arzda, Akfen Holding’e ait 340 milyon 370 bin 703 lira nominal değerli paylar 9,80 lira sabit fiyat üzerinden satışa sunulacak.

Akfen Halka Arzı Eşit Mi Oransal Mı?

Akfen Yenilenebilir Enerji‘nin halka arzında satılan payların, oransal dağıtım yöntemiyle dağıtılacağı ve 8-10 Mart tarihlerinde talep toplama işleminin gerçekleştirileceği belirtildi. Şirketin yüzde 33,5’i halka arz edilecek olup, Garanti BBVA Yatırım liderliğindeki konsorsiyumun Akfen Yenilenebilir Enerji’deki 340 milyon 370 bin 703 lira nominal değerli payların 9,80 lira sabit fiyat üzerinden satışa sunulacağı açıklandı. Halka arz sonrası şirketin halka açıklık oranı yüzde 33,5 olacak ve hisselerin yüzde 10’u şirket çalışanlarına, yüzde 20’si yurt içi kurumsal ve bireysel yatırımcılara, yüzde 50’si ise yurtdışı kurumsal yatırımcılara tahsis edilecek.

Akfen Yenilenebilir Enerji Borsada Hangi Kod İle İşlem Görecek?

Akfen Yenilenebilir Enerji’nin halka arzı tamamlandıktan sonra, şirketin hisse senetleri Borsa İstanbul’da #AKFYE simgesi ile işlem görecektir.

Akfen Yenilenebilir Enerji Halka Arz Şekli Nasıl Olacak?

  • Akfen Yenilenebilir Enerji’nin halka arzında satılacak olan toplam 340.370.703 TL nominal değerli payların dağılımı şu şekilde olacak:
  • Yurt İçi Bireysel Yatırımcılara ayrılan kısım %20 oranında ve 68.074.141 TL nominal değerinde olacak.
  • Yurt İçi Kurumsal Yatırımcılara ayrılan kısım %20 oranında ve 68.074.141 TL nominal değerinde olacak.
  • Yurt Dışı Kurumsal Yatırımcılara ayrılan kısım %50 oranında ve 170.185.351 TL nominal değerinde olacak.
  • Akfen Grubu Çalışanları’na ayrılan kısım ise %10 oranında ve 34.037.070 TL nominal değerinde olacak.

Akfen Enerji’den Halka Arz ile İlgili Açıklama

Açıklamada, Akfen Yenilenebilir Enerji’nin Türkiye’nin en zengin doğal kaynaklarına sahip bölgelerinde yer alan modern enerji santralleriyle yıllık 4 milyon kişinin enerji ihtiyacını temiz kaynaklardan karşıladığı belirtildi. Bu santrallerin çoğunun son 7 yıl içinde devreye alındığı ve kaynak bakımından çeşitlendirildiği de vurgulandı.

Akfen Yenilenebilir Enerji’nin, Türkiye’nin 18 farklı ilinde 12 hidroelektrik santral, 35 güneş enerjisi santrali ve 6 rüzgar enerjisi santrali projesi ile yaklaşık 700 megavatlık bir kurulu gücü bulunduğu gelen açıklamalar arasında. Ayrıca; şirket, çevresel ve sosyal yönetişim ile sürdürülebilirlik konularında uluslararası değerlendirme kuruluşu Moody’s tarafından talep edilen rapora göre, elektrik sektöründe dünya genelinde birinci, Avrupa-Asya pazarında tüm sektörler arasında birinci ve dünya genelinde ilk 30 şirket arasında yer almaktadır.

https://parafesor.net/akfen-yenilenebilir-enerji-halka-arz-tarihi-akfye-hangi-bankalarda

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kuzey Boru (KBORU) halka arz
Sıradaki Haber Gedik Yatırım’ın Kuzey Boru (KBORU) Halka Arz Fiyat Tespit Raporu!