Asya Piyasaları Çin Etkisiyle Karışık İşlem Gördü

Yayın Tarihi: - Güncelleme Tarihi:

Asya piyasaları, Çin’de hizmet sektörü PMI Ocak 2023 tarihinde toparlandığını işaret etmesiyle haftanın son işlem gününde karışık işlem gördü.

Asya Piyasaları Çin Etkisiyle Karışık İşlem Gördü

Asya piyasalarındaki hisse senetleri, Caixin satın alma yöneticileri endeksinin Çin'de hizmet faaliyetinin Ocak 2023 tarihinde toparlandığını işaret etmesiyle Cuma günü karışık işlem gördü.

Çin’de Hizmet Sektörü Son 5 Ayda İlk Defa Büyüdü

Çin’de Hizmet Sektörü Son 5 Ayda İlk Defa Büyüdü

Çin'de hizmet sektörü PMI, Covid-19 kısıtlamalarının gevşetilmesinin harcamalar ve seyahatlerde oluşturduğu artışla son 5 aydır ilk defa büyümeye işaret etti.

Hong Kong'un Hang Seng endeksi yüzde 2,09 oranında düşüş göstererek bölgedeki kayıplara öncülük etti. Anakara Çin'de Şanghay Bileşik yüzde 1,32 oranında düşerken, Shenzhen Bileşeni yüzde 1,45 oranında düştü.

Japonya'da Nikkei 225 yüzde 0,43 oranında yükseldi. Ayrıca Topix Ocak 2023 için au Jibun Bank Japonya Hizmet Satın Alma Yöneticileri Endeksi'nin ay için daha fazla büyüme kaydetmesiyle yüzde 0,21 oranında değer kazandı.

Güney Kore'de Kospi de yüzde 0,31 oranında artarken Kosdaq ise yüzde 0,07 oranında yükseldi.

Avustralya'da S&P/ASX 200, yatırımcıların Aralık 2022 tarihi için yüzde 4,3 düşen yeni konut kredisi taahhütlerini sindirmesiyle yüzde 0,32 oranında değer kazandı. Singapur, Aralık 2022’ye ilişkin perakende satışlarını günün ilerleyen saatlerinde açıklayacak.

Adani Group'un kurucusu ve başkanı Gautam Adani'nin net değeri bir gecede daha da düşüş gösterdi. Ayrıca şu anda Bloomberg Milyarderler Endeksi'nde 21. sırada yer alıyor. Yılbaşından bugüne toplam 59,2 milyar dolarlık net servetini Perşembe günü piyasa kapanışı itibarı ile 63,1 milyar dolara kaybetti.

Amerika Birleşik Devletleri’nde bir gecede, Wall Street'teki büyük endeksler, teknoloji hisselerinin yönlendirdiği bir ralli gördü. Meta, beklenenden daha iyi bir kazanç raporu görülmesinin ardından yüzde 23 oranında artarak 2013'ten beri en iyi gününü kutladı.

Gönder