Asya Piyasaları Fed Faiz Kararını Pozitif Fiyatlıyor

Yayın Tarihi:

Asya piyasaları, Fed'in çeyrek puanlık artışı sonrası genel olarak yüksek işlem gördü. Hang Seng teknoloji endeksi yüzde 1,9 artışla kazançlara öncülük etti.

Asya Piyasaları Fed Faiz Kararını Pozitif Fiyatlıyor

Asya piyasalarında hisse senetleri, yatırımcıların ABD Merkez Bankası'nın 25 baz puanlık daha küçük oran artışını sindirmesi ve Fed Başkanı Jerome Powell'ın enflasyonun düştüğünü kabul etmesi ile birlikte haftanın dördüncü işlem günü çoğunlukla yüksek işlem gördü.

Hong Kong'un Hang Seng endeksi yüzde 0,54 oranında yükseldi. Bununla birlikte Hang Seng teknoloji endeksi yüzde 1,9 oranında artışla bölgedeki kazançlara öncülük etti. Anakara Çin'de, Şanghay Bileşik de yüzde 0,14 oranında artarken, Shenzhen Bileşeni yüzde 0,36 oranında yükseldi.

Hükümet verilerine göre, Güney Kore'de Kospi yüzde 0,5 oranında artarken, Kosdaq yüzde 1,48 oranında artış gösterdi. Ayrıca ülkenin tüketici fiyat endeksi Ocak 2023 tarihinde yıllık bazda yüzde 5,2 artışla 3 aydan sonra ilk defa yükseldi.

Kore Wonu ABD doları karşısında 1.221,18'de kalırken, dolar endeksi yüzde 1 düşüşle 101,08'de kaldı.

Japonya'da Nikkei 225 yüzde 0,16 oranında yüksek işlem gördü. Topix ise yüzde 0,32 oranında değer kaybetti. Avustralya'da S&P/ASX 200 yüzde 0,19 oranında yükselirken, Yeni Zelanda'da S&P/NZX 50 de yüzde 0,37 oranında değer kazandı.

Yatırımcılar, Adani Enterprises'ın bir gecede tamamen abone olunan takip teklifini iptal etmesinden sonra, Adani Group şirketlerinin Hindistan pazarındaki hisselerini de yakından takip edecekler.

Wall Street'te yatırımcılar, Fed'in yürüyüş döngüsünün sonuna yaklaşmış olabileceği yönünde küçük göstergelerini önemsemediler. S&P 500 yüzde 1,05 oranında, Nasdaq Composite yüzde 2 oranında ve Dow Jones Industrial Average yüzde 0,02 oranında değer artışı yaşadı.

Gönder