Asya Piyasaları Tatil Dönüşü Karışık Seyretti

Yayın Tarihi:

Asya piyasalarında hisseler, Yeni Yıl tatili dönüşünde anakara Çin piyasalarının tekrardan ticarete başlamasıyla haftanın ilk işlem gününde karışık seyretti.

Asya Piyasaları Tatil Dönüşü Karışık Seyretti

Asya piyasalarında, 1 haftalık yeni yıl tatili dönüşünde anakara Çin piyasalarının tekrardan ticarete başlaması ile birlikte hisse senetleri pazartesi günü karışık bir seyir izledi. Çin onshore hisse senetleri boğa piyasasına yönelirken, anakarada işlem gören en büyük hisse senetlerini takip eden CSI 300, Ekim 2022’nin sonunda gördüğü son düşük seviyelerinden ortalama yüzde 20 kazandı.

Shenzhen Bileşeni yüzde 1,4 oranında yükselişle kazançlara liderlik yaptı. Ayrıca Shanghai Composite yüzde 0,55 oranında değer kazandı. Hong Kong'un Hang Seng endeksi ise yüzde 0,9 daha düşük işlem gördü.

Japonya'da Nikkei 225 yüzde 0.14 oranında ve Topix yüzde 0.33 oranında yükseldi. Güney Kore Kospi yüzde 0.26 değer kaybetti. Bununla birlikte Kosdaq yüzde 1.2 oranında düşük işlem gördü.

S&P/ASX 200 Avustralya'da düz çizginin biraz altında yer alıyordu. Bunun yanı sıra yatırımcılar Yeni Zelanda'dan gelen ticaret verileri hakkında da değerlendirmede bulundu.

Wall Street'teki hisse senetleri, Tesla hisselerindeki kazançlar ve Perşembe günü beklenenden daha iyi gelen GSYİH raporu ile haftanın son işlem gününde yüksek seviyeden kapanış gerçekleştirdi. Bütün majör ortalamalar pozitif bir hafta bildirdi ve bir aylık kazanımlara doğru ilerlediği işaret ediliyor.

Gönder