Asya Piyasalarında Haftanın İlk İşlem Gününde Dalgalı Hareketler

Yayın Tarihi:

Asya piyasaları, ABD'de enflasyonun soğuması yönündeki beklentilerin bölgedeki yatırımcı güvenini artırmasıyla haftanın ilk gününde dalgalı bir seyir izledi.

Asya Piyasalarında Haftanın İlk İşlem Gününde Dalgalı Hareketler

Asya piyasaları haftanın ilk işlem günün karışık bir seyir izleyerek başladı. Cuma günü yayınlanan Michigan Üniversitesi tüketici duyarlılığı anketi, 1 yıllık enflasyon görünümünün Nisan 2021 tarihinden beri en düşük seviye olan yüzde 4'e düştüğünü işaret etti.

Bunun ardından fiyatların 1 ay öncesine göre yüzde 0,1 düştüğünü gösteren Aralık 2022 tarihli TÜFE raporu takip etti. Bu durum Fed'in faiz artışlarını yakında yavaşlatabileceğine dair umut verici bir sinyal oldu.

Avustralya'da S&P/ASX 200 yüzde 0,9 oranında değer artışı yaşadı. Japon Nikkei 225 yüzde 1 oranında düşerken, Topix yüzde 0.61 oranında değer kaybetti. Güney Kore Kospi yüzde 0,2 artış gösterdi. Ayrıca Kodaq yüzde 0,62 oranında yükseldi.

Hong Kong'un Hang Seng endeksi yatay bir seyir izledi. Shanghai Composite yüzde 0,43 oranında artarken, Shenzhen Component ise yüzde 0,66 oranında yükseldi.

Hafta sonu Çin, geçtiğimiz ay kısıtlamaları kaldırmasından beri ortalama 60.000 Covid ölümünde artış yaşandığını bildirdi. Bu duyuru, Dünya Sağlık Örgütü'nün Çin'i ölümleri eksik bildirdiği iddiasıyla eleştirmesinden sonra yapıldı.

Pazar günü, anakara Çin ile Hong Kong'u birbirine bağlayan yüksek hızlı demiryolu, 3 yılın ardından ilk defa yeniden açıldı.

Gönder