Avrupa Ekonomisinde Resesyon İhtimali Güçleniyor! | Parafesör | Paranıza Akıl Verir Parafesör | Paranıza Akıl Verir

PARAFESÖR / GÜNDEM

Avrupa Ekonomisinde Resesyon İhtimali Güçleniyor!

23 Haziran • 13:05 • parafesor
Avrupa ekonomisi giderek daha fazla sıkıntı yaşamaya başlamış gibi görünmekte. Avrupa'nın dev ekonomilerinin PMI puanlarında zayıflamalar giderek artış gösteriyor.
...

Avrupa ekonomisi de dahil olmak üzere küresel düzeyde bir resesyon korkusu piyasayı etkisi altına almaya devam ediyor. Türkiye'nin en büyük ihracat pazarı Avrupa'da bu ekonomik sıkıntılardan doğrudan etkilenmeye devam ediyor. 

Avrupa kıtasının lider ekonomisi Almanya olarak görülmekte. Buna göre Almanya'nın Haziran 2022'de PMI puanı 52 seviyelerine kadar gerilemiş durumda. Mayıs ayında PMI 54,8 seviyesine kadar gerilemişti. Yeni gelen veriler ile birlikte görünen o ki gerileme sürmeye devam etmekte. 

Almanya'da hizmet sektöründe olumsuz sinyaller üretilmeye devam ediyor. Bu da tüm Avrupa ekonomisini doğrudan etkiliyor. Avrupa'nın ekonomi devinde hizmet sektörü PMI Haziran'da 52,4 oldu. Ekonomistlerin beklentisi ise 54,5 seviyesindeydi. 

Çok benzer rakamlarda Fransa ekonomisi için geçerli. Avrupa'nın en büyük ikinci ekonomisi de PMI endeksinde giderek artan riskleri birer birer açıklamaya devam ediyor. 

Euro Bölgesi geneline bakıldığında Haziran'da imalat göstergesinin 54,6 seviyesinden 52 seviyesine, hizmetler sektörü göstergesinin ise 56,1'den 52,8'e gerilediği görüldü.

 

DİĞER GüNDEM HABERLERİ