Ana Sayfa Arama
Sosyal Medya

Avrupa Merkez Bankası Sert Faiz Artışlarının Önünü Açtı!

ECB Başkanı Lagarde, enflasyonun yavaşlatılması için faiz oranlarının istikrarlı bir hızla ciddi biçimde artırılması gerektiğinin altını çizdi.

ECB Başkanı Lagarde, enflasyonun

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde, enflasyonun yavaşlatılması amacıyla faiz oranlarının hızlı biçimde artırılmasının gerekli olduğunu vurguladı.

Lagarde tarafından yapılan açıklamada; “Avrupa’da enflasyon aşırı yüksek. Enflasyonu aşağı getirmemiz gerekli ve bu hedefi yakalayacağız. ECB faiz oranlarının sınırlayıcı bir seviyeye ulaşması için hala istikrarlı bir hızla ciddi biçimde artırılması, faizlerin gerektiği sürece o seviyelerde kalması gerekli” şeklinde ifadeler kullandı. 

ECB Başkanı Lagarde, enflasyon oranı hedeflerine dönene kadar rotada kalmaya devam edeceklerinin altını çizdi.

https://parafesor.net/ecb-uyesi-100-baz-puanlik-faiz-artisi-bekliyor

“ECB Faizde 2 Defa Daha Puan Artırımı Yapması Gerek”

ECB üyesi ve Slovakya MB Başkanı Peter Kazimir, ECB’nin enflasyonda yaşanan gerilemeye rağmen faizi 2 defa daha 50 baz puan artırması gerektiğini ifade etti. 

Kazimir, enflasyonda üst üste 2 ay görülen gerilemenin iyi haber olduğunu belirtti. Fakat bu faiz artırım tempoyu düşürmek için bir sebep olamayacağını ve iki kez daha faizi 50 baz puan artırılması gerektiğine inandığını ifade etti.

Euro Bölgesi ekonomisinin 1-2 ay önce düşünülenden daha iyi iş çıkarmakta olduğunu aktaran Kazimir, fakat faizlerin ne kadar yukarı gitmeleri ve orada ne kadar kalmaları gerektiğinin hala belirsiz olduğunu da sözlerine ekledi.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

MSCI Türkiye Endeksi değişiklikleri açıklandı.
Sıradaki Haber MSCI Türkiye Endeksi Değişiklikleri Açıklandı! 19 Hisse Endekse Eklendi!