Bakan Dönmez'den Doğal Gaz Açıklaması | Parafesör | Paranıza Akıl Verir Parafesör | Paranıza Akıl Verir

PARAFESÖR / GÜNDEM

Bakan Dönmez'den Doğal Gaz Açıklaması

23 Haziran • 11:37 • parafesor
Bakan Fatih Dönmez, "Doğalgazda yüzde 1 üretimimiz var. Yüzde 99'unu ise ithal ediyoruz. Ama bu Karadeniz'deki keşifle birlikte bu oranları tersine çevireceğiz "
...

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Karadeniz gazı hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Bakan Fatih Dönmez, Karadeniz gazı hakkında yaptığı açıklamasında:

Türkiye’nin açtığı kuyular sayesinde petrol üretimindeki artışa dikkat çekti ayrıca Zonguldak Filyos limanı’ nın yakın gelecekte önemli bir rolü olacağını aktardı.

Petrol ithalat oranını yüzde 92 olarak belirten Bakan Dönmez, “Yüzde 8'lik bir üretimimiz var. Doğalgazda yüzde 1 üretimimiz var. Yüzde 99'unu ise ithal ediyoruz. Ama bu Karadeniz'deki keşifle birlikte bu oranları tersine çevireceğiz inşallah. 2020 yılındaki keşifle birlikte süratle sahanın mühendislik çalışmalarını, projelendirmeleri ve sahanın geliştirilmesine ilişkin olarak yoğun bir çalışma başlattık. Cumhurbaşkanımızın katıldığı bir törenle ilk boruları da suya indirdik. Yıl sonuna kadar bu boru hatlarının bağlantısını sahayla kıyı terminalleri arasındaki bağlantıları tamamlayacağız. Oradaki üç boru hattını yıl sonuna kadar tamamlamış olacağız. İlk fazda 10 kuyuyu tamamlayacağız. 10 kuyudan günlük 10 milyon metreküplük bir üretim hedefliyoruz. Önümüzdeki 4 yıl içerisinde de 10 kuyuyu 40 kuyuya tamamlayacağız. Böylece 40 milyon metreküpe ulaşmış olacağız. Maksimum üretime ulaştığında Türkiye'deki hanelerin doğalgaz ihtiyacının hemen hemen tamamını kendi gazımızla karşılar hale geleceğiz” dedi.

Diğer gündem haberlerine buradan erişebilirsiniz.

DİĞER GüNDEM HABERLERİ