Big İn Japan Sendromu Nedir? | Parafesör | Paranıza Akıl Verir Parafesör | Paranıza Akıl Verir

PARAFESÖR / YAŞAM

Big İn Japan Sendromu Nedir?

27 Haziran • 12:46 • parafesor
Big in Japan sendromunda olabilir misin ya da dünyanın geri kalanı da senin için merak uyandırıcı mı?
...

Big İn Japan Sendromu Nedir

Özellikle 70’li yıllarda Japonya 2. Dünya Savaşı’nın tahribatlarını üzerinden yeni yeni atıyordu. Japonya o dönemde başta batı olmak üzere başka kültürlere çok açıktı. Dünyadan ülkelerine gelen yabancı sanatçılara büyük bir coşku ile kucak açıyorlardı.

 

Yabancı müziğe hayranlık duyan Japon’lar sanatçıların konserlerine gidiyor, albümlerini satın alıyordu. Yabancı müzik konusundaki hevesleri bu konuya ciddi bütçeler ayırmalarını sağlıyordu. 

Bu durumun fark edilmesi 1959 yılında kendi ülkesinde çok da duyulmayan ama Japonya’da büyük bir sansasyon yaratan One Way Ticket şarkısı ile gerçekleşti. 

 

Bu durum Avrupa ve Amerikalı sanatçıları, müzik gruplarını haycanlandırdı. Sanatçılar Japonya’da büyük çaplı konserler vermeye başladı. Bu turneler hem onların Pr’ına katkı sağlıyordu hem de çok iyi kazandırıyordu.

Big İn Japan Sendromu

 

Günden güne Japonya’da daha da ünlenen ama kendi ülkelerinde değerleri fark edilmeyen bu sanatçılara, dünya çapında pek bir işlevin yok ama Japonya’da bir numarasın anlamına gelen “Big in Japan” denmeye başlandı.

O dönemde ünü sadece Japonya ile sınırlı kalan sanatçılar olduğu gibi zaman içinde ününü tüm dünyaya duyuran sanatçılar da oldu. Bir dönemin efsane grubu, Queen buna örnektir. Grubun kendi ülkelerinde isimleri dahi duyulmamışken Japonya’da konserler verdiği bilinir. 

 

Big ın Japon müzik sektöründe kullanılan bir deyim olarak kalmadı. Zaman içerisinde bir sendroma dönüştü. Mesela okul genelinde büyük bir başarı sergileyememiş ama kendi arkadaş grubunun en başarılısı olanlar için kullanıldı. Ya da iş hayatında küçük ölçekli şirketlerin birinde müdür olmayı başaran ama kendisine bağlı olan bir çalışanın bile olmayan yine de sadece müdür olduğun için şirketin bünyesinde çalışmaya devam edenler için. 

 

Sendroma pek çok alanda pek çok örnek verilebilir. Belki şu an içinde bulunduğun romantik ilişki, arkadaş grubun senin için küçük bir Japonya olmuş olabilir. Orda rahat ve mutlu hissediyorsan, güvendeysen konfor alanından çıkmak zor gelir. 

İlişkilerini düşündüğünde sen Big in Japan sendromunda olabilir misin ya da dünyanın geri kalanı da senin için merak uyandırıcı mı?

 

Big İn Japan Sendromu

 

 

Bu gibi haberlerinin devamı için parafesor.net sitemizi ziyaret edebilirsiniz. 

Benzer içerikler için buraya tıklayınız.

DİĞER YAşAM HABERLERİ