Borsa Nedir? Borsanın Altın Kuralları

Yayın Tarihi: - Güncelleme Tarihi:

Son zaman çokça duyduğunuz Borsa nedir? Borsada Nelere Dikkat Edilmeli? Borsanın altın kurallarını yatırımcılara açıklıyoruz.

Borsa Nedir? Borsanın Altın Kuralları

Biriktirilen veya bir şekilde gelen toplu para sonrası insan ne tür yatırım yapmalıyım sorusuyla karşılaşır. Çıkan seçenekler arasında son zamanlarda hisse senedi alıp satmak mutlaka yer alacaktır. Parayı değerlendirmek için borsa iyi bir seçenek olarak yer alacaktır.

Borsa birikimlerinizi değerlendirmenin en iyi yolu olurken son zamanlarda birçok insanın yakından ilgilenmeye başladığı görülüyor. Bazı kişiler yıllarına bu yola adarken bazıları yeni giriş yapıyor.

Kimisi için bu yol imkânsız gibi görünüyor. Çünkü öceden duyulan hikayeler ve aşırı yüksek önyargı kaynaklı korku hakim oluyor.

Borsa nedir? Borsaya nasıl yatırım yapılır? Borsada hangi hisseler alınır?

Borsa Nedir?

Borsa, yatırımcıların şirket hisselerini tercih edip alım yapması sonrasında şirkete ortak olmasıyla beraber şirketin performansına göre para kazanmasını sağlayan bir ortamdır.

Borsaya yatırım yaparak şirketlere ortak olunabilirken. Bu şirketler kârını etkilecek işler yaptığında ortaklarıda gelir elde etmiş olacak.

Borsada yatırımcılar alıcı ve satıcı olarak ikiye ayrılıyor.

Alım yönünde hareket etmek isteyenler hisseye yatırım yaparken, satım yönünde hareket etmeyi isteyen yatırımcılar hisseyi satmak için işlem yaparlar. Aracı kurumlar ise bu iki tercihte bulunanları bir araya getiren köprü görevi görürken, emirlerin gerçekleşmesini sağlar.

Borsa işlemler elektronik ortamda gerçekleşirken, aracı kurumlar emirleri piyasaya iletir. Alıcı ve satıcıların emirleri borsada bir havuzda yer alır.

Alıcı en yüksek fiyatı belirlerken satıcı ise en düşük fiyatı belirlemektedir. Eşleşenler karşılaştığında da emir gerçekleşmiş olur.

Borsa arz ve taleb sonrası fiyatların oluştuğu bir yapı mevcuttur. Belli kurallar eşiğinde çalışan borsa yatırım yapan alıcı ile satıcıyı buluşturur.

Belli kuralları olan borsada menkul kıymet alım satımı için düzenlenmiş bir mekanizma yer alır. Borsa ticari faaliyetlerin ve kıymetli evraklarını alıcı ve satıcılar buluş yer olarak tanımlanır.

Borsada halka açık olan hisseler, tahviller, emtia gibi enstrümanlar işlem görmektedir.

Borsanın Temel Görevleri Neler?

Borsa şirketlere, yatırımcılara ve ekonomilere hizmet etmektedir. Şirketler ihtiyaç duydukları kaynakları borsa sayesinde elde ederken. Yatırımcılar birikimlerini değerlendirmesine yarar.

Hisse Senedi Alımı Kimler Yapabilir?

Günlük, bireysel veya kurumsal yatırımcı olmaları fark etmeksizin herkes hisse yatırımı yapabilir.

Hisse senedi Satma İşlemi Nasıl Yapılır?

Alım işlemi sonrasında belli bir kâra ulaştıktan sonra satışın gerçekleşmesi için uygun ortamı oluştuğunda herkes satım işlemi yapabilir.

Hisse Senedi İhracı Neden Yapılır?

Şirketlerde para ihtiyacı doğduğu zaman, mülkiyetinin bir kısmını borsada satar. Bu süreç halka arz olarak adlandırılır. Şirket halka arz ile hisselerini borsa da işleme açar

Borsada Fiyatlar Nasıl Düşer veya Yükselir?

Borsa işlemler fiyatlardaki dalgalanmalar üzerine gerçekleştirilir. Fiyatlarda bir hareketlilik olmadığında para kazanımının olmayacağı, dolayısıyla fiyatlardaki düşüş ve yükselişlerle yatırımcı para kazanacaktır.

Borsada oluşan fiyatlar, arz ve talep iki faktöre dayalı olarak değişim göstermektedir.

Talep azalması ve arz artmasıyla beraber fiyatlarda gerileme kayderken, Talep yükselip arz yatay seyir sürdüğü zaman da fiyatlarda artış yönünde olacağı görülecektir.

Borsa İstanbul’un yükseldiğini düşürsek, o zaman borsada nasıl işlem yapılır? Eğer borsa genel olarak yükseliş eğiliminde ise talep artışı söz konusu olacaktır.

Borsada Risk Var mı?

Borsada her ticarette olduğu gibi riskler vardır. Ortada bir sermaye var ve birçok etkene bağlı olarak değişim gösteriyor. Bundan ötürü borsada riskler mevcuttur.

Örnek verecek olursak hisselerde yaşanan yüksek marjlı değişimler görülebilir. Bunlar birçok etkene bağlıdır. Mesela şirkette beklenmedik bir gelişmenin olması hisselerde ani fiyat değişimlere yol açabilir. Bu durumlardan dolayı bilinmezliği ile riskleri doğurur.

Yatırım kararı verilirken yaşanacak riskleri göz önünde bulundurmalıyız. Hiç risk yokmuş gibi hareket etmek büyük zararlara sebebiyet verebilir.

Borsada Ne Tarz Enstrümanlara Yatırım Yapılır?

Borsa denilince akla genellikle hisse senedleri geliyor. Fakat birçok enstrüman bulunur. Bunlar;

-Tahviller

-Bonolar

-Vadeli işlem sözleşmeleri gibi birçok ürün borsada işleme konu  oluyor.

Piyasaların altında sıralanan çeşitli yatırım araçları bulunuyor.

Borsada yatırım kararı verdiğimiz zaman, işlem gören şirketler ve diğer enstrümanlar kendi piyasaları altında karşımıza çıkıyor. Hisse senetleri en çok tercih edilen yatırım türüdür.

Menkul Kıymetler Nelerdir?

-Hisse senetleri,

-Tahviller,

-Hazine bonoları,

-Gelir ortaklığı senetleri,

-Gayrimenkul sertifikaları,

-Yatırım fonu katılma belgeleri,

Katılma intifa senetleri birer menkul kıymettir.

Neden Borsa Tercih Edilir?

Birikimimiz var ve gelirimiz geçiminizi ve şartlarımızı iyileştirmiyorsa. Gelir artırma yolları arasında borsa ilk sıralarda yer alıyor.

Borsada Nelere Dikkat Edilmeli?

Borsada dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunuyor.

-Mutlaka önceden bilinen ve gerekli zemini öğrenim sağlanan yatırım araçları tercih edilmeli

-Borç ve kredi gibi geri ödenmesi gereken parayla borsaya girilmemesi gerekir

-Borsaya ayırılan para unutulan ve hayat akışına bağılı olmayan para olmalıdır

-Size birisi bir hisse tavsiye veriyorsa, o hissede işlem alınmamalı

-Kendi yatırım stratejilerinizle işlemlerinizi yapmaya çalışılmalı

-Fiyat grafiklerinin tepe ve dip noktalarından işlem almaya kaçınılmalı

-Beklenen hedefe gelindiği zaman yeni den strateji oluşturulmamalı

-Aceleci, sabırsız hareketlerden kaçınılmalı

-Sabırlı ve acele etmeyip ve iyice araştırdıktan sonra yatırım kararı alınmalı

 

Gönder