BTC Çöküşünün Kuzey Kore' ye Etkisi | Parafesör | Paranıza Akıl Verir Parafesör | Paranıza Akıl Verir

PARAFESÖR / KRIPTO

BTC Çöküşünün Kuzey Kore' ye Etkisi

29 Haziran • 10:45 • parafesor
Bitcoin çöküşü kim Jong-Un'un silah testlerine nasıl zarar verebilir?
...

Kuzey Kore'nin çalınan kripto varlıkları, BTC gerilemesinin ortasında değer kaybetti

Kripto para fiyatlarındaki düşüş, Kuzey Koreli bilgisayar korsanları tarafından çalınan dijital paraların değerini azalttı ve potansiyel olarak  Kim Jong-Un'un  iddialı silah programlarını finanse etmek için ihtiyaç duyacağı önemli bir finansman kaynağına zarar verdi.

Reuters'in iki Güney Koreli hükümet kaynağına dayandırdığı haberine göre ,  son kripto para birimi çöküşü, Hermit Krallığı'nın çalınan dijital varlıklarını nakde çevirme çabalarını engelliyor ve silah programlarının finansmanını etkileyebilir  .

Kuzey Kore, kripto para birimlerini Bitcoin'e çevirdiği bildirildi

BTC/USD ve sonra Doğu Asya ülkesi dışında tutulan nakit karşılığında indirimli olarak satın alacak brokerleri arar.

Blockchain veri platformu  Chainalysis, rapora göre Kuzey Kore'nin dijital varlıkları aklama girişimlerinde kripto para birimlerini havuzlamak ve karıştırmak için araçlar kullandığını söyledi.

Bununla birlikte, Reuters'in bildirdiğine göre, TRM Labs analisti Nick Carlsen'e göre, Kuzey Kore saldırılarının boyutu, özellikle son zamanlarda, ülkenin kripto para birimlerini hızlı bir şekilde nakde çevirme çabalarında bir sönümleyici olarak ortaya çıktı  .

Kuzey Kore'nin Londra'daki büyükelçiliğinin, ülkenin kripto para birimi korsanlığına karıştığına dair haberleri “tamamen sahte haber” olarak nitelendirdiği bildirildi. Reuters'e kendisini diplomat olarak tanıtan bir kişi, "Biz bir şey yapmadık" diyerek bu iddiaları ABD propagandası olarak nitelendirdi.

Reuters, araştırmacılara atıfta bulunarak, Kuzey Kore'nin nükleer programı nedeniyle küresel ticarete erişimini sınırlayan ve kripto para soygunlarını daha çekici hale getiren uluslararası yaptırımlara tabi olduğunu belirtti.

Birleşmiş Milletler yaptırımları izlemekten sorumlu uzmanlar panelinin koordinatörü Eric Penton-Voak'a göre siber saldırılar, Kuzey Kore'nin yaptırımlardan kaçınma ve nükleer ve füze programları için para toplama yeteneği için “kesinlikle temel”  .

Reuters'e göre, 2019'da Kuzey Kore, kitle imha silahları programı için siber saldırılardan tahmini 2 milyar dolar kazandı.

Nisan ayında  Federal Soruşturma Bürosu, Kuzey Kore tarafından işletilen  iki hack grubunu  , blockchain tabanlı oyun Axie Infinity'yi  (AXS)  destekleyen Ronin Network'e saldıran 620 milyon dolarlık kripto para birimi soygunundan sorumlu  olmakla suçladı.

Bu hack bugün gerçekleştirilirse 230 milyon dolar değerinde olurdu, ancak Kuzey Kore'nin Bitcoin için neredeyse tüm fonları değiştirdiği bildirildi.

Chainalysis, Kuzey Kore'nin 2017'den 2021'e kadar 49 hack'i kapsayan eski aklanmamış kripto para birimi varlıklarının, yıl başladığından bu yana 170 milyon dolardan 65 milyon dolara düştüğünü söyledi.

Yıl başladığından beri, Bitcoin ve  Ethereum sırasıyla %57.3 ve %69,5 düştü.

Tüm kripto haberlerine buradan ulaşabilirsiniz.

DİĞER KRIPTO HABERLERİ