Finansal Hizmetler Güven Endeksi'nde düşüş! | Parafesör | Paranıza Akıl Verir Parafesör | Paranıza Akıl Verir

PARAFESÖR / GÜNDEM

Finansal Hizmetler Güven Endeksi'nde düşüş!

23 Haziran • 10:31 • parafesor
TCMB, Finansal Hizmetler Güven Endeksi verilerini açıkladı, Haziran ayında, Mayıs ayına göre 4.9 puan geriledi
...

Her ay düzenli olarak yapılan Finansal Hizmetler Güven Endeksi Anketi’ne ait veriler TCBM tarafından açıklandı.

Bu yıl Haziran ayı için FHGE, mayıs ayına kıyasla 4,9 puan düşerek 168,0 dolaylarında gerçekleşti. Endeksin çatısını oluşturan anket sorularına ait yayılım endekslerine bakıldığında son üç aylık periyotta hizmet talebi FHGE’yi artış yönünde etkilerken, yine aynı periyottaki iş durumu ve gelecek üç aylık dönemdeki hizmet talebi FHGE’yi negatif etkiledi.

İş durumu ve hizmet talepleri analizinde, son üç aylık iş durumu verilerine ait periyotta iyileşme görülürken gelecek üç ay için hizmet talepleri geçtiğimiz aya kıyasla zayıf devam etti.

İstihdam değerlendirmesi verilerine göre, anket kapsamındaki üç aylık dönem için beklenti pozitifken gelecek üç ay için negatif yönde beklendi görüldü.

Haziran 2022 döneminde, NACE Rev.2 sektör sınıflamasına göre "Finans ve Sigorta Faaliyetleri" piyasasında güven endeksleri alt sektör değerlendirmesi yapıldığında, "64-Finansal Hizmet Faaliyetleri (sigorta ve emeklilik fonları hariç), 66-Finansal Hizmetler ile Sigorta Faaliyetleri için Yardımcı Faaliyetler” geçtiğimiz aya kıyasla 5,5 ve 16,4 puanlık azalma gösterdi. "65-Sigorta, Reasürans ve Emeklilik Fonları (zorunlu sosyal güvenlikhizmetleri hariç)“ sektöründe 9,9 puanlık artış meydana geldiği gözlendi.

Diğer gündem haberlerine buradan erişebilirsiniz.

DİĞER GüNDEM HABERLERİ