Fransa Ekonomisinde Durgunluk Artıyor! | Parafesör | Paranıza Akıl Verir Parafesör | Paranıza Akıl Verir

PARAFESÖR / GÜNDEM

Fransa Ekonomisinde Durgunluk Artıyor!

23 Haziran • 11:54 • parafesor
Omicron varyantı ile birlikte global tedarik zincirinde yaşanan kopmalar Fransa'da ekonomiyi doğrudan etkiledi. Yılın ikinci çeyreğinin sonunda ciddi bir ivme kaybı söz konusu oldu.
...

Omicron varyantı ile birlikte tedarik ve hizmet sektöründe zincir kırılımları ekonomik büyümeye doğrudan etkilemeye devam etmekte. Bununla birlikte Fransa'da Haziran 2022 itibariyle imalat ve hizmet sektöründe büyüme yılın ilk çeyreğine göre ciddi şekilde yavaşladı. 2021 yılından bu yana söz konusu değerlerin ilk defa düştüğünü dile getiren ekonomistler, hizmet sektörü aktivitesi de belirsizlik ortamının artması ile birlikte giderek daha yavaş hale gelmekte. 

PMI Puanları Değer Kaybediyor!

S&P, Global Fransa Flash Bileşik PMI Haziran ayında Mayıs ayındaki 57,0 puandan 52,8 puan seviyesine kadar geriledi. Bunun dışında imalat PMI 54,6 puandan 51 puana kadar geriledi. İmalat PMI puanı bu düşüşle birlikte son 19 ayın en dip seviyesine kadar gerilemiş oldu. İmalat çıktı PMI ise son 25 ayın en dip seviyesine geriledi. İmalat çıktı PMI puanı ise 45,7 seviyesine kadar gerilemiş durumda.

Haziran ayında hizmet sektörü PMI puanı ise Mayıs 2022'ye kıyasla son 5 ayın en düşük seviyesi olan 54,4 puan seviyesine kadar gerilemiş durumda.

 

DİĞER GüNDEM HABERLERİ