Hazine, Kredi Garanti Fonu limitini yükseltiyor | Parafesör | Paranıza Akıl Verir Parafesör | Paranıza Akıl Verir

PARAFESÖR / GÜNDEM

Hazine, Kredi Garanti Fonu limitini yükseltiyor

23 Haziran • 09:38 • parafesor
Hazine ve Maliye Bakanlığı, kredi garanti kurumlarına kefalet için aktarılabilecek kaynakta, yüzde 67 oranında bir artış yaşanması bekleniyor.
...

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından kredi garanti kurumlarına aktarılabilen kaynak sınırı genişletilecek. Daha önce 60 milyar lira olan sınır şimdilerde 100 milyar lira seviyesine çıkartılacak. Ak Parti cephesi yakın gelecekte Meclisin tatile girmesinden önce teklifi tamamlamak istiyor. Bu nedenle en kısa sürede torba teklif Mecliste gündeme getirilecek.  Büyük çoğunlukla torba teklif içerisinde ekonomik adımlar yer almakta. Öyleki yaklaşık 35-40 maddenin ekonomiye ayrıldığı düşünülmekte. 

Ak Parti kanadına yakınlıkları ile bilinen isimlerden edinilen bilgilere göre; usülsüzlük yapan kişi ve kurumların cezasında artış talep edilecek. Ayrıca sihorta şirketlerinin teminat ödemeleri de torba teklifin içerisinde yer alması beklenmekte.

Genel itibariyle söz konusu torba yasası içerisinde neredeyse tamamen Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın öncelikli ihtiyaç ve taleplerinden oluşmakta. Öyle ki, düzenleme teklifini içeren torba yasa içerisinde Mali Suçları Araştırma Kurulu Başkanlığı’nın (MASAK) yetişmiş eleman ihtiyacı karşılanması da bulunmakta.

3600 Ek Gösterge Torba Yasa Olarak Meclis'e Girecek Mi?

Geçtiğimiz günlerden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından detayları açıklanan 3600 ek göstergede yeni planlaması da torba yasada yer alacak. Cumhurbaşkanı, tüm memurların ek göstergelerinde 600 puanlık bir artışın söz konusu olduğunu söylemişti. Bunun dışında 1. derecedeki tüm devlet memurları ve emeklilerinin 3600 ek gösterge kapsamına alındığını açıklamıştı.

Erdoğan yaptığı açıklamada, genel müdür yardımcılığı görevindeki 3600'e tabi tutulan memurların 4400'e ve yönetici seviyesinde bulunan şube müdürü seviyesindeki yöneticilerin ise 2200 ek göstergesini 3000'e çıkartılacağını dile getirmişti. Bunun dışında karar Ocak 2023'de devreye sokulması beklenmekte. Son olarak geçerliliği başlamasından itibaren emekli kamu görevlileri de artıştan fayda sağlayabilmekte.

 

DİĞER GüNDEM HABERLERİ