ICO Nedir? ICO'ya Nasıl Katılınır?

Yayın Tarihi: - Güncelleme Tarihi:

Bir ICO, İlk Kripto Para Teklifi'nin kısaltmasıdır, kelimenin tam anlamıyla, aslında kriptografik varlıkların bir sorunu olan Offer Initial de Tokens'dir.

ICO Nedir? ICO'ya Nasıl Katılınır?

Bir ICO'nun ne olduğunu bilmek istiyorsanız, bu makale nasıl çalıştığını anlamanıza yardımcı olacaktır.

ICO Nedir?

Bir ICO, İlk Madeni Para Teklifi'nin kısaltmasıdır, kelimenin tam anlamıyla, aslında kriptografik varlıkların bir sorunu olan Offer Initial de Tokens'dir. Bu, kripto para birimi satarak her türlü proje için para toplamanın yeni bir yoludur. Süreç esas olarak teknoloji girişimleri tarafından kullanılır.

ICO'ların Faydaları

Yatırımcılar aşağıdaki avantajlardan yararlanabilir:

* İyi bir yatırım getirisi elde etme umuduyla yeni, düşük maliyetli bir kripto para birimi alma fırsatı (2011'de Bitcoin satın almak gibi)
* ICO paraları, gelirin yeniden dağıtılması veya proje ürün ve hizmetlerine ayrıcalıklı erişim gibi ek avantajlar sağlayabilir.
* Sevdiğiniz projeleri ve ekipleri destekleyebilme.
* Daha az düzenleyici kısıtlama ile tohum finansmanına hızlı erişim.
* Aksi belirtilmedikçe sermaye kaybı olmayan fon.
* Yenilikçi merkezi olmayan iş modelleri oluşturma ve bunları deneme fırsatı.
* Hizmeti test etmeye istekli bir ilk kullanıcı tabanı.

ICO Riskleri

ICO'ların da bazı riskler içerdiğini söylemeye gerek yok. Örneğin, kripto alıcıları aşağıdakilerle uğraşmak zorundadır:

* Nispeten deneyimsiz ekip, projenin vaatlerini yerine getireceğine dair hiçbir garanti vermiyor.
* Düzenleyici koruma ve iade garantisi yoktur.
* Proje geliştirme ve ilerleme konusunda sınırlı şeffaflık.
* Proje, karmaşık bir dolandırıcılık veya gösteriş ve boşaltma planı olma riskini taşıyor.

ICO'ları başlatanlar, aşağıdakilerden dolayı risk alırlar:

* Para cezaları veya cezalarla sonuçlanabilecek belirsiz düzenlemeler.
* Kripto para birimlerinin oynaklığından kaynaklanan istikrarsız bir yatırım.
* Kripto sahipleri hakkında çok az bilgi.

Bir ICO Nasıl Çalışır?

Bir proje veya bir şirket, Beyaz Kitap adı verilen bir belge yayınlayarak bir ICO başlatacağını duyurur. Projenin açıklamasını, onu geliştiren ekibi, hedefleri, zaman çizelgesini, toplamayı umduğumuz fonların ayrıntılarını ve ayrıca potansiyel yatırımcıların bilinçli bir karar vermesine olanak tanıyan tüm bilgileri içerir.

Bu fonlama karşılığında, yatırımcı söz konusu projenin kripto para birimini alır ve genellikle token olarak bilinir. Projelere bağlı olarak, bu dijital para birimleri diğer kripto para birimleri veya itibari para (dolar, euro, yen vb.) karşılığında edinilebilir.

Çoğu ICO belirteci, merkezi olmayan platformlarda verilir. 2019 itibariyle en popüler token ihraç platformu Ethereum'dur.

ICO'lar, yeni başlayanların ve diğer şirketlerin, bankalardan veya risk sermayedarlarından geçmeniz gereken geleneksel sistemde olduğu gibi, şirket hisselerini satarak veya kredi alarak çok daha kolay ve hızlı bir şekilde sermaye artırmasına olanak tanır. ICO dünyasında bugüne kadar çok az düzenleme olduğunu unutmayın. Ancak, zaman geçtikçe pazar daha da olgunlaşır. Bu nedenle, gerçekten de yeni düzenlemelerin ortaya çıkması beklendiğinden, ICO'lar yoluyla fon toplamak muhtemelen giderek zorlaşacaktır.

Bir ICO Dolandırıcılığı Nasıl Belirlenir?

Hileli ICO'ları belirlemenin yolları vardır. Bu yaygın sinyalleri arayın:

* İsimsiz takım: Birçok dolandırıcı ekibini tanıtmaz, bu nedenle kimse projeye kimin bağlı olduğunu doğrulayamaz.

* Teklif gerçek olamayacak kadar iyi görünüyor:  Proje size gülünç getiriler veya imkansız ürünler sunuyorsa, bu önemli bir ipucudur.

* Yol haritası yok: Ciddi bir girişim her zaman ileriyi planlar ve sonraki adımları konusunda açık kalır. Projenin geleceği gizleniyorsa, muhtemelen yoktur.

* Bitcointalk.org haber akışı: Bir ICO başlatmanın meşru bir yolu, bunun BitcoinTalk.org'da reklamını yapmaktır. Bu, Bitcoin ve kripto para birimleri için en büyük forumdur ve meşru projeler memnuniyetle tartışmalara katılacak ve soruları yanıtlayacaktır.

* Kod: Güvenilir projeler, kodlarını herkesin görüntüleyebileceği Github'a işleyecektir. Kod yok, proje yok.

* Token veya blockchain gerekli mi? Birçok proje blockchain olmadan iyi çalışabilir. Birçok proje, ek fon toplamak için ICO'lardan yararlanmaya çalışır. Öyleyse kendinize sorun, projenin gerçekten kendi odasına ihtiyacı var mı?

* Halkla ilişkiler ve medya faaliyetleri: Güvenilir projeler, aktif ve ilgili bir topluluk oluşturmayı başaran yetenekli pazarlamacıları işe alır. Ayrıca kaliteli yayınlarda projeden olumlu bahsediliyor olması da her zaman iyiye işarettir.

Tüm ICO'ların dolandırıcılık olmadığını ve aynı zamanda meşru projeler için para toplamanın meşru bir yolunu sunduğunu unutmayın.

Etiketler
Gönder