Katar'dan Avrupa'ya LNG İhracatında Uzun vadeli Anlaşma Şartı | Parafesör | Paranıza Akıl Verir Parafesör | Paranıza Akıl Verir

PARAFESÖR / GÜNDEM

Katar'dan Avrupa'ya LNG İhracatında Uzun vadeli Anlaşma Şartı

23 Haziran • 13:05 • parafesor
Katar ile anlaşmanın şartı 20 yıllık sözleşme! Fosil yakıtlarda Rusya'ya olan bağımlılığından kurtulmak isteyen Katar'dan gelen şok teklifle karşı karşıya kaldı.
...

Son dönemde yaşanan Rusya-Ukrayna gerginliğinin ardından Avrupa'da kendi içerisinde ciddi gerilimler yaşamıştı. Bu gerilimler sırasında Rusya, müttefikleri dahil tüm dünyayı değerli yakıtlarla tehdit etmesinin ardından Avrupa yeni bir kaynak arayışına geçti. 

Fosil yakıtlarda Rusya'ya olan ihtiyacı azaltmak için Avrupa'lılar Katar ile LNG anlaşması yapmazk istedi. Fakat hiç beklemediği bir cevapla karşı karşıya kaldı. Katar, Avrupa ile yakıtlar konusunda anlaşmaya onay vermek için uzun vadeli anlaşma garantisi istiyor. 

LNG Anlaşması İsteyen 20 Yıllık İmza Atar!

Konu ile ilgili olarak Bllomberg News'a konuşan bir gizli kaynak, Katar; Avrupa ülkelerine LNG için 20 yıllık bir anlaşma şartı koyduğunu dile getirdi. Buna karşılık Avrupa'lı ülkeler ise karbon salınımı konusundaki yeterlilik anlaşmalarından dolayı daha kısa süre bir anlaşma ile yan teklif sunumu yapmaya hazırlanıyor. 

Aynı kaynak Katar'ın 20 yıllık bir anlaşma için ısrarcı olmasının nedeninin Almanya'nın ABD ile gerçekleştirdiği LNG anlaşmasının 20 yıllık olmasından kaynaklandığını söyledi. Avrupa ise Katar'ın şartlarının çok ağır olduğunu bu yüzden ABD ile yapılan anlaşmanın aksine Avrupalı vatandaşları LNG için farklı yerlere yönlendireceği düşünülüyor.

 

DİĞER GüNDEM HABERLERİ