Kokoloji Testi | Parafesör | Paranıza Akıl Verir Parafesör | Paranıza Akıl Verir

PARAFESÖR / NETKOLIK

Kokoloji Testi

24 Haziran • 20:02 • parafesor
Psikoloji profesörü Isamu Saito ve Tadahiko Nagao'nun geliştirdiği Kokoloji testi, temel psikolojik gerçeklere dayanarak hazırlanmış bir tür kendini keşfetme oyunudur.
...

Fırtına çıktı. Aniden bastıran sağanakta yürüyorsunuz. Son sürat koşsanız bile gideceğiniz yere 5 dakika uzaktasınız. Kokoloji Testi


Aşağıdaki durumlardan hangisi sizin yapacağınızı en güzel tanımlayandır?

1) Büyük bir ağaç bulup dinene kadar altında beklerim.

2) Yağmurun ne kadar süreceğini bilmiyorum. O yüzden gideceğim yere kadar koşarım.

3) Şemsiyesini paylaşabileceğim biri ya da şemsiye alabileceğim bir dükkân olup olmadığına bakarım.

4) Çantamda daima katlanabilir bir şemsiye taşırım. Onu kullanırım.

Fırtına hayattaki beklenmedik ve kontrol edilemeyen güçleri temsil eder. Cevabınız sizinle sevdiğiniz ya da bir arkadaşınız arasında bir kavga çıktığında nasıl davranacağınızı betimler.

 kokoloji testi

CEVAPLAR

1) Siz aranızdaki sorunları halletmeye geçmeden önce karşı tarafın öfkesinin dinmesini bekleyenlerdensiniz. Onların istedikleri kadar bağırıp çağırarak içlerini boşaltmasını seyredersiniz ve sonra kendi bakış açınızı soğukkanlılıkla ve tarafsız olarak sunarsınız. Bazıları buna akıllıca bir yaklaşım derken, diğerleri sinsice olduğu düşünebilir.

 

2) İçinizdekilerin hepsini döktüğünüz sürece tartışmanın sonucunda ne olacağı pek de umurunuzda değil. Size göre haklısınız ve tartışacak bir şey yok. Eğer karşınızdaki size öfkeli bir davranış sergiliyorsa siz de buna öfkeyle karşılık veriyorsunuz. Bağırıyorsa siz de bağırıyorsunuz. Bu sizi kolay tartışıp anlaşılabilir biri yapmasa da nerede durduğunuz gayet net.

 

3) Zıtlıklar ve tartışmalar size göre değil. Bundan dolayı kavga çıktığında bile siz daima karşı tarafı sakinleştirmeye çalışıyorsunuz. Ama ne yazık ki bu davranış bazen işleri daha da kötü bir hale sokabilir. Zaman zaman durup karşınıza çıkan fırtınayı göğüslemelisiniz.

 

4) Size karşı yapılan her suçlamaya verecek bir cevabınız, her yanlışa bir özrünüz olduğunu düşünüyorsunuz. Size göre tartışma, atışma yeteneğinizin bilendiği bir şov... Bu tavrınız başkalarına bunaltıcı gelebilir. Ama büyük bir olasılıkla bunun için bile bir açıklamanız vardır.

 kokoloji testi

Bu gibi haberlerinin devamı için parafesor.net sitemizi ziyaret edebilirsiniz. 

Benzer içerikler için buraya tıklayınız.

DİĞER NETKOLIK HABERLERİ