Küresel Piyasalarda Wall Street Rallisiyle Yükseliş Yaşanıyor

Yayın Tarihi:

Küresel piyasalarda Fed'in faiz tutumunda gevşemeye gitmesi ve keskin bir artış yapmayacağı beklentisi Wall Street Endeksler'in de yükselişe neden oldu.

Küresel Piyasalarda Wall Street Rallisiyle Yükseliş Yaşanıyor

Küresel piyasalarda yeni haftaya hareketli başlangıç yapıldı. Yükselen risk iştahı bugünde fiyatlamalara yön vermeye devam ediyor.

Fed Piyasaları Hareketlendirdi!

Küresel piyasalarda Fed’in faiz tutumundaki gevşeme beklentileri ve Google’a yönelik tekelleşme davasının hazırlıkları yakından takip edildi.

Fed’in daha yumuşak bir faiz artırımına gideceği beklentisi Wall Street Endeksleri’nde meydana gelen yükselişin 2.günde de sürmesine sebep oldu.

S&P 500 Endeksi, teknoloji hisselerine gelen yüklü alımlarla yüzde 1.19, Nasdaq 100 Endeksi’nin de yüzde 2.2’lik yükselişle günü kapattığı görüldü. Böylelikle Nasdaq 100 yüzde 5.11’lik yükselişle Kasım ayından bu güne en keskin art arta 2 günlük yükselişini yaşadı.

S&P 500 Endeksi’ de Ekim ayında dip seviyesinden yüzde 12 yükseldi.

ABD vadeli endeksleri bugün sabah yatay bir görünümdeydi. Asya piyasalarında Çin ve Hong Kong’da yeni yıl kutlamaları sebebiyle 1 haftalık tatil sürerken piyasada işlem hacimleri oldukça düşük seviyede ilerliyor.

Google Tekelleşme Davası Nedir?

ABD Adalet Bakanlığı, iddialara göre Alphabet’in ana ortağı olan Google’a dijital kanaldaki reklamcılık payından ötürü dava açma hazırlığı yapıyor. İddialarda bu hafta bitmeden dava dosyasının federal mahkemeye iletileceği belirtildi.

ABD Adalet Bakanlığı, 278.6 milyar dolarlık Google’a eğer dava açarsa bu devletin şirkete açtığı 2. Tekelleşme davası olacak.

Gönder