NASA'nın çılgın projesi hayata geçiyor | Parafesör | Paranıza Akıl Verir Parafesör | Paranıza Akıl Verir

PARAFESÖR / GÜNDEM

NASA'nın çılgın projesi hayata geçiyor

22 Haziran • 21:45 • parafesor
NASA, 2026 yılına kadar Ay’da nükleer enerji santrali kurmayı planlıyor.
...

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi NASA Ay'a nükleer santral kurmaya hazırlanıyor.

Dünya'ya zarar vermesi ve tehlike unsurları nedeniyle radyoaktif nükleer güç reaktörlerini Ay'a kurmayı hedefleyen NASA üç şirketle sözleşme imzaladı. Proje kapsamında en az 10 yıl çalışabilen fizyon güç sistemleri üretilecek.

10 YIL ELEKTRİK ÜRETECEK

NASA 14 yıldır Ay'ın üzerinden en az 10 yıl çalışabilen bir nükleer enerji santrali projesi üzerinde çalışıyor. NASA, tasarımını finanse etmek için Lockheed Martin, Westinghouse ve IX şirketlerine yaklaşık 5 milyon dolar verecek.

NASA, on yıl boyunca test edilecek fisyon yüzey güç sistemini Ay'da kullanmayı umuyor. Testlerin başarılı olması durumunda, Artemis programının bir parçası olarak Ay ve Mars'ta nükleer enerji santralleri kurulmaya başlanabilir.

NASA , Ay yüzeyinde başarılı bir şekilde yerleştirilebilirse, reaktörlerin nihai Mars görevi için kullanılabileceğini söyledi.

Lockheed Margin ve Westinghouse'a ek olarak, üçüncü yüklenici IX adlı Teksas merkezli bir ekip olacak. IX, Uzay aracı tasarımcısı Intuitive Machines ve deneysel bir çakıl yataklı reaktör geliştiricileri olan X-Energy arasındaki ortak girişim.

NASA'nın Uzay Teknolojisi Misyon Müdürlüğü müdür yardımcısı Jim Reuter konu hakkında yaptığı açıklamada ise şu ifadeleri kullandı:

Bu erken tasarımları geliştirmek, diğer dünyalardaki uzun vadeli insan varlığını güçlendirmek için zemin hazırlamamıza yardımcı olacak.

Diğer gündem haberlerine buradan erişebilirsiniz.

 

DİĞER GüNDEM HABERLERİ