Norveç, Faizi Beklentilerin Üzerinde Yükseltti! | Parafesör | Paranıza Akıl Verir Parafesör | Paranıza Akıl Verir

PARAFESÖR / GÜNDEM

Norveç, Faizi Beklentilerin Üzerinde Yükseltti!

23 Haziran • 12:34 • parafesor
Norveç Merkez Bankası faiz artırımı beklentileri karşılayabilecek mi? Avrupa'da son dönemde arka arkaya alınan faiz artırımı kararlarının bir yenisi Norveç'ten geldi.
...

Norveç Merkez Bankası Norges, gösterge faiz oranlarını piyasa beklentisi üzerinde artış ile tüm piyasayı şaşırttı ve 20 yıl sonra ilk defa 50 baz puan birden artış yaptı. Norges, faiz oranlarını yüzde 0,75'den yüzde 1,25 seviyesine kadar yükseltmiş oldu. Piyasa beklentisi bu ay için yalnızca 25 baz puan artış yaşanmasıydı. 

Dünyanın en büyük merkez bankaları arasında faiz artırımına ilk geçiş yapan bana olan Norges, 2021 yılının Eylül, Aralık aylarında 25 baz puan artırarak 2021 yılını toplam 50 baz puan faiz artırarak geçirmişti. Daha sonra 2022 Mart ayında 25 baz puan daha artırdı. Böylece geçtiğimiz güne kadar gösterge faizi 0,75 olan Norges, şimdi ise tek seferde son 20 yıldır hiç başvurmadığı yöntem olan 50 baz puan birden artırarak 1,25 seviyesine kadar yükseliş gösterdi. Böylece Norveç'te tüketici fiyatları yıllık yüzde 5,7, çekirdek enflasyon ise yüzde 3,4 seviyesinde bulunuyor.

Norveç MB Başkanı: Enflasyonu Aşağı Getirmek İçin Faiz Artırımına İhtiyaç Var

Norveç Merkez Bankası Norges'in Başkanı Wolden Bache en kısa süre içerisinde enflasyonu yüzde 2 altına düşürme hedeflerinin gerçekleştirilmesi için şimdilerde faiz artışına mutlaka ihtiyaç olduğunu söyledi. Bache, Enflasyonun hedef civarında istikrar kazanmasının sağlanması için açık bir şekilde daha yüksek faize ihtiyacımız var" dedi.

 

 

DİĞER GüNDEM HABERLERİ