Terra bir haftada %800 fırladı | Parafesör | Paranıza Akıl Verir Parafesör | Paranıza Akıl Verir

PARAFESÖR / KRIPTO

Terra bir haftada %800 fırladı

29 Haziran • 18:40 • parafesor
Terra'nın 40 milyar dolar harcadığı algoritmik stablecoin projesi, mayıs ayında çökerek büyük bir başarısızlığa uğradı.
...

Terra'nın işlevsel bir algoritmik stablecoin oluşturmak için 40 milyar dolar harcadığı proje, mayıs ayında çökerek büyük bir başarısızlığa uğradı.

Ne var ki, eski adı TerraUSD (UST) olan stablecoin TerraClassicUSD (USTC), geçtiğimiz hafta boyunca değer artışı gösterdi.

UST, müşterilerine yatırdıkları UST için yüzde 20'ye kadar faiz veren kredi platformu Anchor Protocol'den kitlesel bir şekilde çekimler yapılmasının ardından mayıs ayında dolara endeksini kaybetti. Neredeyse tamamen değersiz hale gelen token, kripto para borsası Kraken'da 15 Haziran itibarıyla 0,005 dolardan işlem görüyordu.

Devamında toparlanmaya başlayan USTC, 29 Haziran itibarıyla 0,10 doların sınırına geldi. Stablecoin'in piyasa değeri de CoinMarketCap'e göre aynı dönemde 65 milyon dolar 767 milyon dolara yükseldi.

 btc

Bu değer artışı, USTC'nin terk edilen bir proje olmasına rağmen gerçekleşti. Terra, mayıs ayında gerçekleşen hard fork ile yeni bir blockchain ve LUNA 2.0 adlı yeni bir kripto para oluşturdu.

İlginçtir ki, LUNA 2.0'ın artık Terra Classic (LUNC) adıyla faaliyet gösteren eski versiyonu da USTC'ye benzer bir değer artışı gösterdi ve tokenin piyasa değeri 160 milyon dolardan 767 milyon dolara yükseldi.

 USTC ve LUNC'nin sürpriz fiyat artışını tetikleyen işlem hacminin yüzde 45'ten fazlası, Şeyseller'den faaliyet gösteren merkezi borsa KuCoin'den geliyor.

 

KuCoin'in en büyük destekçilerinden olan Singapur merkezli risk sermayesi şirketi NEO Global Capital'in, mevcut durumda likidite boğuşan Babel Finance ve CoinFLEX'te de yatırımı bulunuyor.

Finansal analiz grubu InvestmentU, 28 Haziran tarihli bildirisinde "Bu bir patlama, sönme ve tekrar patlama döngüsü değil," uyarısında bulundu bulundu. Analiz grubu, LUNC'nin "ardındaki teknolojinin ölü olması" nedeniyle çakılabileceğini söyledi.

 

Bu tarz içeriklerin tümüne ulaşmak için Parafesör'ü ziyaret edin.

   Tüm ekonomi haberlerine buradan ulaşabilirsiniz

 

 

DİĞER KRIPTO HABERLERİ